Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Witaj na stronie RPG FAQ, gdzie możesz zadawać pytania i udzielać odpowiedzi na temat papierowych gier fabularnych.

Podstawowe zasady:

1. Każdy może zadać pytanie.

2. Każdy może udzielić odpowiedzi.

3. Zarejestrowani mogą głosować na najlepsze pytania i odpowiedzi.

Co to jest power gaming?

+4 głosów
6,054 wizyt
pytanie zadane 9 września 2010 przez użytkownika Misiołak Błądzący

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 22 września 2010 przez użytkownika Kastor Krieg Błądzący
 
Najlepsza
Powergaming jest tendencją wśród graczy do maksymalizowania zdolności swojej postaci, najczęściej w konkretnym aspekcie jej aktywności na sesjach - zazwyczaj chodzi o walkę.

Powergamer bardzo często posuwa się do wykorzystywania wszelkich możliwych kruczków w mechanice gry, także błędów w jej projekcie, umożliwiających uzyskiwanie niespotykanych i nieosiągalnych dla innych modyfikatorów.

Powergaming postrzegany jest jako zjawisko negatywne wśród osób obawiających się wywoływania "wyścigu zbrojeń" na sesjach, gdzie niektóre postaci zamiast znajdować się na w miarę równym poziomie zdolności (zarówno nawzajem, jak i wobec postaci drugoplanowych), wyrastać będą ponad otoczenie. Powoduje to niemożność dobrania odpowiednich wyzwań dla drużyny zawierającej postać gracza-powergamera, a także często wpływa negatywnie na możliwość utrzymania konwencji i nastroju gry. Jeśli gracze oczekują przygody na niskim poziomie mocy, w której żmudnie zmagać się będą z przeciwnościami, a gracz-powergamer tworzy dzięki znajomości kruczków mechanicznych postać o zdolnościach niemalże epickich, nastąpi nieuchronnie rozwarstwienie przygody, a postaci pozostałych graczy sprowadzone zostaną do roli tła.

Sytuacja w której w licznej drużynie jest jeden lub dwóch powergamerów może być postrzegana jako bardzo niepożądana. Jeśli natomiast umowa społeczna zawiera zgodę na maksymalne wyżyłowanie mechanicznych możliwości postaci, powergamer może się przysłużyć swoją zdolnością optymalizowania dokonywanych wyborów. Na sesjach w których uczestniczą gracze słabo zaznajomieni z mechaniką, gracz-powergamer może być nieocenioną pomocą jako osoba znająca wszelkie niuanse danej mechaniki.
+4 głosów
odpowiedź 22 września 2010 przez użytkownika niezalogowany
Powergaming to nic innego, jak dążenie do jak największego wykorzystania mechaniki w grze i przy kreacji postaci, którego definicyjnym efektem jest stworzenie postaci najsilniejszej mechanicznie w ściśle określonej roli. Przy tym, obejmuje kreację postaci tylko przy wykorzystaniu konkretnych zasad w systemie. Szukanie luk w systemie oraz naginanie niejasności nie jest powergamingiem, tylko "munchkinizmem".
+4 głosów
odpowiedź 23 września 2010 przez użytkownika oddtail Błądzący
Powergaming to gra skupiająca się w znacznym stopniu na mechanicznej "sile" postaci.

Jest to styl grania, w którym nadrzędną rolę mają zdolności, możliwości i skuteczność działań postaci. Istotnym celem gracza i miarą jego subiektywnego sukcesu jest takie tworzenie i rozwój postaci, by miała możliwie jak największe szanse zmierzenia się z wyzwaniami związanymi z mechaniką gry.

Dotyczyć to może wszystkich aspektów kompetencji postaci lub tylko wybranych - w tym ostatnim przypadku zwykle jest to zdolność do walki.
+3 głosów
odpowiedź 22 września 2010 przez użytkownika Aureus Odkrywca
Kastor napisał:
"Powergaming jest tendencją (...) do maksymalizowania zdolności (...)postaci, najczęściej w konkretnym aspekcie jej aktywności na sesjach - zazwyczaj chodzi o walkę."

To wystarczy. Poza tym prowadzący też może mieć tendencje powergamingowe.
–4 głosów
odpowiedź 9 września 2010 przez użytkownika WyrdHamster Błądzący
Power gaming to rodzaj grania w RPG w którym wykorzystuje się maksymalnie mechaniczne aspekty swojej postaci. Sam w sobie nie jest w żaden sposób zły ( ba, potrafi dawać naprawdę ciekawe efekty i zwroty akcji w rozgrywce ) jednak jeżeli nie jest uzupełniany narracją i warstwą fabularną postaci, szybko zamienia się w "wyścig zbrojeń". Zawsze warto power gammerów nakłaniać do odgrywania, dodając im malutki bonusy za wstawki fabularne - wtedy to oni stają się kołami zamachowymi gry. ;]

© 2010 - 2017 RPG FAQ

...