Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Witaj na stronie RPG FAQ, gdzie możesz zadawać pytania i udzielać odpowiedzi na temat papierowych gier fabularnych.

Podstawowe zasady:

1. Każdy może zadać pytanie.

2. Każdy może udzielić odpowiedzi.

3. Zarejestrowani mogą głosować na najlepsze pytania i odpowiedzi.

Co to jest "dark fantasy" w odniesieniu do RPG?

+6 głosów
426 wizyt
pytanie zadane 16 września 2010 przez użytkownika mr.wight Błądzący
edycja 22 września 2010 przez użytkownika Jagmin

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 22 września 2010 przez użytkownika de99ial Błądzący
edycja 24 września 2010 przez użytkownika de99ial
Dark fantasy mylnie kojarzy się z realizmem, który wcale nie jest niezbędnym elementem konwencji. To zwyczajne połączenie fantasy z elementami horroru - i nic ponadto. Istnieje wiele systemów dark fantasy (np. Midnight) które z realizmem mają mało wspólnego.
+1 głos
odpowiedź 22 września 2010 przez użytkownika niezalogowany
edycja 22 września 2010 przez użytkownika Jagmin
Pytanie w rodzaju "Kto jest Twoim idolem i dlaczego Lenin". Lepiej spytać czym się wyróżnia dark fantasy w naszym kraju na tle ogólnoświatowym (tj. dark fantasy = fantasy + horror).

[Zgadzam się, dlatego pytanie zostało poprawione, jednak proszę bez prowadzenia dyskusji. Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić ze mną.] -admin

No i nie wiem czym? Może właśnie tym, że w naszym kraju częściej się mieszają (mylą ze sobą, nie odróżniają) dark fantasy i low fantasy, co bierze się stąd, że popularne u nas Warhammer i Monastyr są zarówno low jak i dark.
0 głosów
odpowiedź 17 września 2010 przez użytkownika Jagmin Kronikarz
Pierwotnie mianem "dark fantasy" określano fantasy z domieszką horroru, czyli ogólnie pojętą fantastykę, do której wprowadzono nadnaturalne niebezpieczeństwo. Oryginalne znaczenie jest dość szerokie i obejmuje takie gry i światy jak: Świata Mroku, Ravenloft, Dark Sun, Zew Cthulhu, częściowo Earthdawn.

Polska definicja odnosi się głównie do fantasy o zacięciu realistycznym lub wręcz naturalistycznym, gdzie bohaterami są zwykli ludzie z plebsu lub upadłych elit a świat toczy jakieś nieszczęście (plagi, wojny, najeźdźca, itp.). Zapoczątkował to "Warhammer Fantasy Roleplay 1. edycja", niegdyś najpopularniejsza gra w naszym kraju. Na podstawie tej definicji powstał Monastyr.

© 2010 - 2017 RPG FAQ

...