Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Witaj na stronie RPG FAQ, gdzie możesz zadawać pytania i udzielać odpowiedzi na temat papierowych gier fabularnych.

Podstawowe zasady:

1. Każdy może zadać pytanie.

2. Każdy może udzielić odpowiedzi.

3. Zarejestrowani mogą głosować na najlepsze pytania i odpowiedzi.

Kto to jest nerd?

+1 głos
5,793 wizyt
pytanie zadane 24 września 2010 przez użytkownika niezalogowany

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 25 września 2010 przez użytkownika Neverwhere Błądzący
edycja 25 września 2010
Nerd to słowo pochodzenia angielskiego, najczęściej o znaczeniu pejoratywnym (negatywnym, obraźliwym). Nerdem nazywa się osoby zafascycnowane np.: grami komputerowymi, naukami ścisłymi, informatyką, tematami związanymi z szeroko pojętą fantastyką, do tego stopnia, iż zaniedbuje swoje życie osobiste lub/i kontakty z otoczeniem. Jest nieprzystosowany do życia w społeczeństwie, ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi spoza swojego środowiska itd. Stereotypowy nerd nie przykłada większej wagi do swojego wyglądu (na ogół nerdów przedstawia się jako osoby przesadnie chude, wręcz anemiczne lub grube). Co ciekawe w wizerunku "medialnym" nerda widać pewne rozbieżności: nerd może być zarówno bardzo zadbanym chudym naukowcem w nienagannej białej koszuli jak i grubym zaniedbanym maniakiem, który już dawno nie widział mydła.

Geek to określenie pokrewne, z tą różnicą, iż brak tutaj negatywnego wydźwięku: geek to osoba mająca podobne zainteresowania co nerdzi ale nie mająca problemów w nawiązywaniu kontaktów. Ponadto często słowo geek odnosi się do większej grupy zainteresowań.

Słowo nerd nie ma swojego odpowiednika w języku polskim, aczkolwiek kilka razy próbwano go przetłumaczyć jako "frajer".

Przykładowymi nerdami są postacie z serialu Big Bang Theory (Teoria Wielkiego Podrywu) czy IT Crowd (Technicy Magicy)

© 2010 - 2017 RPG FAQ

...