Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Witaj na stronie RPG FAQ, gdzie możesz zadawać pytania i udzielać odpowiedzi na temat papierowych gier fabularnych.

Podstawowe zasady:

1. Każdy może zadać pytanie.

2. Każdy może udzielić odpowiedzi.

3. Zarejestrowani mogą głosować na najlepsze pytania i odpowiedzi.

Czym jest nerfowanie?

+2 głosów
937 wizyt
pytanie zadane 27 września 2010 przez użytkownika Neverwhere Błądzący
Wiem czym jest nerfing w przypadku MMORPG, ale ostatnio słyszałam jak ktoś używał tego sformułowania w stosunku do RPG i jestem ciekawa czy definicja jest podobna.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 27 września 2010 przez użytkownika lucek Kronikarz
edycja 27 września 2010 przez użytkownika lucek
 
Najlepsza
Nerfowanie jest działaniem, które ma zniwelować power creep.

Spory odsetek wydawanych dodatków do gier dodaje nowe elementy do istniejącej w ramach gry bazy zasad (szeroko rozumianych: mechaniki gry, bestiariusza, katalogu magicznych przedmiotów etc.). Często zdarza się, że te nowe elementy powodują zachwianie równowagi gry (co łatwo zaobserwować np. w splatbookach do D&D 3.0). To zjawisko "urastania gry w siłę" nazywamy power creepem.

Przeciwdziałanie power creepowi to właśnie "nerfing". Polega on na wprowadzaniu zasad, które ograniczają możliwości tworzenia określonych kombosów (zbiorów połączonych reguł, mających na celu np.: maksymalizację zadawanych obrażeń), czynią określone (zbyt popularne) buildy słabszymi - czyli redukują możliwości power-gamerów.

Siłą rzeczy power creep i kontrujący go nerfing mają miejsce najczęściej w mainstreamowych grach ukierunkowanych gamistycznie, w których mechanika rozwijana jest z każdym dodatkiem. Często nerfing odbywa się poprzez restart całego systemu i zmianę rdzenia zasad (d&d 3.0 -> 3.5)

Termin faktycznie pochodzi z gier MMORPG, a konkretnie z Ultimy Online. Developerzy zdecydowali się obniżyć skuteczność mieczy, co spotkało się z narzekaniami i porównaniem broni do "piankowych zabawek" produkowanych przez firmę Hasbro w brandzie Nerf.
pytanie zadane 27 września 2010 przez użytkownika niezalogowany Co to jest splatbook?
–1 głos
odpowiedź 28 września 2010 przez użytkownika Craven Poszukujący
Nerfowanie = osłabianie, usuwanie bonusów
Buffowanie = wzmacnianie, dopakowywanie, dodawanie bonusów

Oba dążenia mają polepszyć balans gry.

© 2010 - 2017 RPG FAQ

...