Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Witaj na stronie RPG FAQ, gdzie możesz zadawać pytania i udzielać odpowiedzi na temat papierowych gier fabularnych.

Podstawowe zasady:

1. Każdy może zadać pytanie.

2. Każdy może udzielić odpowiedzi.

3. Zarejestrowani mogą głosować na najlepsze pytania i odpowiedzi.

Co to jest system autorski?

+7 głosów
153 wizyt
pytanie zadane 1 września 2010 przez użytkownika Thronaar Błądzący
edycja 1 września 2010 przez użytkownika Jagmin

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 3 września 2010 przez użytkownika Zuhar Poszukujący
Przekrojowe spojrzenia na systemy autorskie: http://wrzesien.waw.pl/?p=3
+1 głos
odpowiedź 2 września 2010 przez użytkownika lucek Kronikarz
System autorski, albo raczej gra autorska, to produkt polskiego podejścia do gier fabularnych, wymuszony specyficznymi warunkami demografi (niska znajomość języka angielskiego wśród graczy) oraz ekonomii (brak polskojęzycznych podręczników) lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Charakteryzuje się przyzerowym stopniem penetracji rynku. Bardzo często słabe językowo, z mechaniką na poziomie gier z lat 90. Istnieje zabawna korelacja między przaśnością gry a stopniem fanatyzmu jej obrońców.

Gry autorskie są, z założenia, produkcjami niszowym, niezależnymi od oficjalnych wydawnictw. Niemal klasyczną definicją gry autorskiej było anegdotyczne określenie tego rodzaju gier jako "system, które zna tylko autor i jego drużyna", z biegiem czasu i upowszechnieniem się elektronicznych metod publikacji ta definicja przestaje być prawdziwa.

W szerokim, pozbawionym polskich kompleksów, świecie, gry autorskie objawiły się jako tzw. gry niezależne (ang: indie, od: independent). Ich podstawową -- i jedyną wspólną cechą jest to, że autorzy posiadają wyłączne prawa majątkowe do swoich gier.
+1 głos
odpowiedź 16 stycznia przez użytkownika Gacoperz Błądzący
Jeżeli ktoś dodaje do czegoś przymiotnik "autorski", oznacza to, że osoba korzystająca z tego czegoś jest tego autorem. W ten sposób gracze mogą grać w autorską grę/system, ale również np Nauczyciel prowadzić zajęcia wg autorskiego programu, a nie przygotowanego np przez Ministerstwo Oświaty czy Kuratorium, czy też lekarz stosujący wobec pacjenta autorską terapię.

W polskim fandomie przymiotnik ten przypina się do dowolnej gry, lub modyfikacji istniejącej gry, która albo nie została przez autora upubliczniona, albo jest wydana niezależnie. Dla wielu jest to też synonim heartbreakera.
–1 głos
odpowiedź 2 września 2010 przez użytkownika niezalogowany
–4 głosów
odpowiedź 16 września 2010 przez użytkownika niezalogowany
system autorski to próba stworzenia własnych zasad, mechaniki oraz świata przez amatorów.

PS. I NIE ZGODZĘ SIĘ ŻE JEST TO PRODUKT UBOCZNY SŁABEJ ZNAJOMOŚCI ANGIELSKIEGO I MAŁEJ DOSTĘPNOŚCI NA RYNKU W LATACh 80/90. SYSTEMY AUTORSKIE POWSTAJĄ MASOWO NA CAŁYM ŚWIECIE.

© 2010 - 2017 RPG FAQ

...